1. Ana Sayfa
  2. Mini Diziler
  3. En iyi Yabancı Mini Diziler

En iyi Yabancı Mini Diziler

En iyi Yabancı Mini Diziler

IMDB 8.0 ve üzeri En iyi Yabancı mini diziler sıralaması yaptığımız bu yazımızda bir solukta oturup izleyeceğiniz, tek sezonluk harika mini dizileri bulacaksınız.

Kısa süreli diziler her zaman sevilmiştir. Mini diziler hikayenin akıcı ve hızlı olması tek bir konu üzerine odaklanabilmesi gibi özellikleriyle öne çıkıyor.

Mini diziler’de film tadında oluyor ve genelde 1 sezonluk, 4-5 bölümlük yada bazıları 10 bölümlük yayınlanıyor.

Başarıyla kurgulanmış bir dizi arayan ancak sezonlarca süren uzun dizilere bağlanmak istemeyenler için yüksek puanlı en iyi yabancı mini dizileri biraraya getirdik.

IMDB 8.0 ve üzeri En iyi Yabancı Mini Diziler

Aşağıdaki listemizde IMDB puanı 8.0 ve üzeri olup IMDB en iyi mini diziler sıralamasında yer alan diziler hakkında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Band of Brothers / Kardeşler Takımı

IMDB 8.0 ve üzeri En iyi Yabancı Mini Diziler
Band of Brothers / Kardeşler Takımı

IMBD Puanı: 9.6

Yapımı 2001 – ABD ,  İngiltere

Tür Dram , Macera , Savaş , Tarih

Yönetmen : Tom Hanks,  David Frankel,  Mikael Salomon,  David Nutter,  Richard Loncraine,  Phil Alden Robinson,  David Leland

SenaryoTom Hanks,  Graham Yost,  John Orloff,  Erik Jendresen,  E. Max Frye,  Bruce C. Mckenna,  Erik Bork

Yapımcı : Tom Hanks,  Steven Spielberg

Oyuncular: Scott Grimes (Donald G. Malarkey) / Damian Lewis (Richard D. Winters) / Ron Livingston (Lewis Nixon) / Shane Taylor (Eugene G. Roe) / Donnie Wahlberg (C. Carwood Lipton) / Peter Youngblood Hills (Darrell C. (Shifty) Powers) / Matthew Leitch (Floyd M. (Tab) Talbert)

Toplam Bölüm Sayısı :  10 Bölüm

Toplam İzleme Süresi705 dk

6 yıl süren ve insanlık tarihinin en kanlı savaşı olarak ifade edilen 2. Dünya Savaşı’nda 60 milyondan fazla insan hayatını kaybetti.  Dizide 2. Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun 506. Alay’ın 101. Hava Gücüne bağlı Easy Bölüğü askerlerinin yaşadıkları tecrübeler esas alınarak kurgulanmıştır.

Band of Brothers tarihçi ve biyografçı Stephen Ambrose tarafından yazılan aynı adlı romanın HBO’da yayınlanan 120 milyon dolar bütçeli ve 10 bölümden oluşan TV uyarlamasıdır.

ABD hava kuvvetlerine bağlı Easy bölüğünün eğitiminden başlayıp, 2. Dünya savaşında yaşanılanları anlatan dizi karakterlerinin savaş bittikten sonra ordudan ayrılmalarına kadar geçen süreci anlatıyor.

Dizi, öncelikle askerlerin temel eğitim aldığı Georgia’daki Toccoa kampından başlamıştır. Devamında ise Normandiya Çıkarması, Market Garden Harekâtı ve Bastogne Savaşı ve Berghof’taki Hitler’in kalesinin ele geçirilmesi sahnelenmiştir.

Dizideki olaylar Ambrose’nin Easy Bölüğü’nden hayatta olanlar ile gerçekleştirdiği bire bir röportajlar ile şekillendirilmiştir. Ayrıca savaş sonrası hayatta kalmayı başaran askerlerin yazdıkları kitaplardan da yararlanılmıştır.

Sherlock

IMDB 8.0 ve üzeri En iyi Yabancı Mini Diziler

Sherlock

IMBD Puanı: 9.2

Yapımı: 2010 – İngiltere

Tür: Aksiyon, Dram, Gerilim, Gizem, Komedi, Macera, Polisiye

Yönetmen :  Jeremy Lovering , Paul Mcguigan

Senaryo :  Mark Gatiss , Steven Moffat , Arthur Conan Doyle

Yapımcı : Mark Gatiss , Steven Moffat , Beryl Vertue , Rebecca Eaton

Oyuncular : Benedict Cumberbatch (Sherlock Holmes) / Martin Freeman (Dr John Watson) / Una Stubbs (Mrs. Hudson) / Rupert Graves (DI Lestrade) / Louise Brealey (Moly Hooper) / Mark Gatiss (Mycroft Holmes) / Andrew Scott (Jim Moriarty) / Amanda Abbington (Mary Watson)

Toplam Bölüm Sayısı : 4 Sezon – Toplam 13 Bölüm

Toplam İzleme Süresi:Her Bölüm  90 Dakika

Aldığı Ödüller: Mini dizi en iyi erkek oyuncu (66. Emmy Ödülleri-2014), Mini dizi en iyi senaryo (66. Emmy Ödülleri-2014)

Türkiye’de CNBC-e ve daha sonra ise TLC kanalında, orijinal hali ise BBC One’da yayınlanmış olan Sherlock dizisi son olarak 4. sezonuyla 2017 yılında izleyicilerle buluştu. Dünyanın en ünlü hayali dedektifi Sherlock Holmes’ün günümüz Londra’sındaki maceralarını konu alan bu yapım güçlü oyuncu kadrosu ve eğlenceli sahneleriyle izleyicilerin kalplerini çalmayı başarıyor.

İlk bölümü 25 Temmuz 2010 tarihinde yayınlanan ve günümüzde de varlığını sürdürmeye devam eden Sherlock, 90 dakikalık 12 bölümden oluşan 4 sezonu ve özel bölümleriyle izleyicileri büyülemeyi başarmıştı. Sherlock dizisi; Robert Downey Jr. ve Jude Law ikilisinin başrollerinde yer aldığı başarılı seri filmlerden Sherlock Holmes’ün aksine,  modern zamanların İngiltere’sinde ve modern cihazların kullanıldığı bir dönemde geçiyor.

Sherlock, çeşitli suçları çözmede Metropolitan Polis Hizmetine, başta DI Greg Lestrade’ye yardım eden “danışman dedektif” Holmes’u tasvir eder. Holmes’e, ev arkadaşı Afganistan’da askerlik görevinden dönen Dr. John Watson yardımcı olur. Seride çeşitli suçları ve failleri tasvir edilse de, Holmes’in atmaca Jim Moriarty ile çelişmesi tekrar eden bir özellik ancak en iyi mini dizi serisine girmesine engel değil. Oldukça keyif alacağınız ve izledikten sonra Sherlock gibi hissedeceğinşiz bir seri. Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Mark Gatiss, Rupert Graves, Louise Brealey, Lara Pulver, Andrew Scott, Una Stubbs.

Generation Kill

IMDB 8.0 ve üzeri En iyi Yabancı Mini Diziler

Generation Kill

IMBD Puanı: 8.6

Yapımı: 2008 – ABD ,  İngiltere

Tür Dram , Savaş

Yönetmen Simon Cellan Jones,  Susanna White

SenaryoDavid Simon,  Evan Wright,  Ed Burns

Yapımcı George Faber,  Andrea Calderwood

Oyuncular: Alexander Skarsgård, James Ransone, Lee Tergesen

Toplam Bölüm Sayısı : 1 Sezon – 7 Bölüm

Toplam İzleme Süresi: Her Bölüm 70 Dakika

2003 yılındaki Irak Savaşı’nı konu alan yedi bölümlük mini dizi tecrübeli savaş gazetecisi Evan Wright‘ın aynı isimli romanından uyarlanmıştır.

Dizi, Rolling Stone adlı bir dergi muhabiri olan Evan Wright’ın Amerikan ordusuna ait keşif birliği ile birlikte geçirdiği 21 günü tüm gerçekliğiyle anlatıyor. Olayların siyasi yönünden daha çok askerlerin savaşta yaşadıklarına, savaş hakkında ki düşüncelere, yaşadıkları sıkıntılara değinilmiş.

Generation Kill, konusu ve görsel efektleriyle Band of Brothers tadında başarılı bir savaş draması.

The Night Of

IMDB 8.0 ve üzeri En iyi Yabancı Mini Diziler

The Night Of

IMBD Puanı: 8.6

Yapımı: 2016 – ABD

Tür: Suç, Dram, Polisiye

YönetmenSteven Zaillian

SenaryoSteven Zaillian,  Richard Price,  Peter Moffat

Yapımcı : Garrett Basch , James Gandolfini , Peter Moffat , Richard Price

OyuncularRiz Ahmed, John Turturro, Bill Camp

Toplam Bölüm Sayısı : 1 Sezon – Toplam 8 Bölüm

Toplam İzleme Süresi: Her bölüm 58 dakikadır.

Kriminal dizileri sevenler, bu diziye bayılacak.

New York’da yaşayan Pakistan asıllı Müslüman genç Nasir’in  bir kızı öldürmekle suçlanması  ve dava süreci anlatılmaktadır.  Nasir   bir   gece  arkadaşının  partisine   gitmek   için babasının     taksisini  habersizce   alır. . Babasının taksisiyle Manhattan sokaklarında partiye gitmek için ilerlerken parti planları araca yardıma ihtiyacı olduğu için atlayan bir kadınla değişir. Görünüşünden ve albenisinden etkilenen Naz bütün planlarını unutur. Uyuşturucu ve şehvet dolu bir geceden sonra Naz kadını ölü ve kendini de kendinden şüphe ettiren bir cinayet araştırmasının ortasında bulur.

Utopia / Ütopya

IMDB 8.0 ve üzeri En iyi Yabancı Mini Diziler

Utopia / Ütopya

IMBD Puanı: 8.5

Yapımı 2013 – İngiltere

Tür: Dram, Gizem, Bilim-Kurgu

Yönetmen : Marc Munden, Alex Garcia Lopez, Wayne Yip

Senaryo : Mark Aldridge, Dennis Kelly, Huw Kennair-Jones

Yapımcı: David Mason,  Jane Featherstone

Oyuncular : Fiona O’Shaughnessy, Alexandra Roach, Nathan Stewart-Jarrett

Toplam Bölüm Sayısı : 2 Sezon – Toplam 12 Bölüm

Birbirini önceden tanımayan bir grup insan, Internet’te bir çizgi roman forumunda tanışıyorlar. Efsanevi çizgi roman The Utopia Experiments’ın (Ütopya Deneyleri) orijinal müsveddesi ellerine geçiyor ve buluşmaya karar veriyorlar. Ardından, olaylar karışıyor. Kahramanlarımız kendilerini, gizli ve tehlikeli bir teşkilat olan The Network tarafından kovalanır buluveriyorlar.

Millennium / Milenyum

IMDB 8.0 ve üzeri En iyi Yabancı Mini Diziler

Millennium / Milenyum

IMBD Puanı: 8.4

Yapımı: 2010 – İsveç, Almanya, Norveç, Danimarka

Tür: Aksiyon, Suç, Gizem, Gerilim

Yönetmen : Daniel Alfredson, Niels Arden Oplev

Senaryo : Stieg Larsson, Nikolaj Arcel, Jonas Frykberg

OyuncularNoomi Rapace, Michael Nyqvist, Lena Endre

Toplam Bölüm Sayısı : 1 Sezon – Toplam 6 Bölüm

Toplam İzleme Süresi: 540 Dakika

Orjinal “Ejderha Dövmeli Kız” filmlerinden hemen sonra aynı ekibin, aynı karakterlerle çektiği TV dizisidir. Gazeteci Mikael Blomkvist ve hacker Lisbeth Salander’in maceraları 6 bölümlük dizi olarak devam ediyor…

The Pacific / Pasifik Cephesi

IMDB 8.0 ve üzeri En iyi Yabancı Mini Diziler

The Pacific / Pasifik Cephesi

IMBD Puanı8.3

Yapımı: 2010 – ABD

Tür: Aksiyon, Macera, Drama, Tarih

Yönetmen Jeremy Podeswa, Timothy Van Patten, David Nutter, Carl Franklin, Tony To, Graham Yos

Senaryo Laurence Andries, Michelle Ashford, Robert Leckie, Bruce C. McKenna, George Pelecanos,

Yapımcı Jonathan Brytus, Gary Goetzman, Tom Hanks, Jennifer Jackson, Eugene Kelly

Oyuncular: James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda

Toplam Bölüm Sayısı : 1 Sezon – Toplam 10 Bölüm

Toplam İzleme Süresi: Her bölüm yaklaşık 60 dakikadır.

The Pacific, HBO kanalında yayınlanan bir savaş drama dizisidir. 200 milyon dolarlık devasa bütçesi ve Steven Spielberg, Tom Hanks, Gary Goetzmen gibi yapımcılarıyla son yılların en büyük televizyon yapımlarından biri olarak gösterilen The Pacific, 10 bölümlük bir mini dizi olarak planlanmıştır.

ABD ve Japonya; dünyanın iki ayrı ucunda, iki süper güç… Ve okyanuslar aşılıp verilen bir savaş… İki ülke de ellerinde ne varsa öne sürüyor. En önemlisi de yüz binlerce askerinin hayatını ortaya koyuyor.

10 bölümden oluşan mini dizi The Pacific, II. Dünya Savaşı’nın Pasifik cephesine odaklanıyor. Ve orada evden çok uzakta, bilinmeyen bir coğrafyada insanüstü direnç gösteren üç askerin iç içe geçen gerçek yaşam hikayelerini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Tom Hanks ve Steven Spielberg’in yapımcılığını üstlendiği The Pacific, hafızalara kazınacak yepyeni bir TV destanı yazıyor. Kendinizi savaşın içinde bulmaya hazır olun.

Angels in America / Melekler Amerika’da

IMDB 8.0 ve üzeri En iyi Yabancı Mini Diziler

Angels in America / Melekler Amerika’da

IMBD   8.3

Yapımı: 2003 – ABD

Tür Casusluk , Dram , Fantastik , Gerilim , Gizem , Polisiye

YönetmenMike Nichols

SenaryoTony Kushner

YapımcıCelia D. Costas

Oyuncular : Al Pacino, Emma Thompson, Meryl Streep

Toplam Bölüm Sayısı : 1 Sezon – Toplam 6 Bölüm

Mike Nichols yönettiği ve Tony Kushner’in Pulitzer ödüllü oyunundan uyarlanan Angels In America, Al Pacino, Meryl Streep ve Emma Thompson gibi yıldızlardan oluşan kadrosu ile epik bir dizi film, dünyada çok büyük bir yankı uyandıran yataratıcı bir şahaser, Ronald Reagan Beyaz Saray’da ve ABD’de yaşayan eşcinseller hem tutucu politikacılarla, hem de gün geçtikçe daha sık görülmeye başlanan AIDS hastalığı ile uğraşmakta.

Angels in America; ırkçılık, eşcinsellik ve adalet gibi konuları birleştirerek birden fazla insanın hikayesini aynı anda anlatmaya ve onların yollarının nasıl kesişebileceğini göstermek istiyor.

Uzun uzun anlatmaktansa; bir dizi var, başrollerinde de Al Pacino ve Meryl Streep oynuyor dememiz yeterli olur herhalde. 1985 yılında, New York’ta geçen hikayede sosyal sorunlar, hastalıklar ve her tülü ayrımcılık ön plana çıkıyor.

11.22.63

IMDB 8.0 ve üzeri En iyi Yabancı Mini Diziler

11.22.63

IMBD  8.2

Yapımı: 2016 – ABD

Tür Bilim Kurgu , Gerilim , Gizem

Yönetmen Kevin MacDonald

SenaryoStephen King,  Bridget Carpenter

Yapımcı Stephen King,  J.J. Abrams

Oyuncular : James Franco, Sarah Gadon, Cherry Jones

Toplam Bölüm Sayısı : 1 Sezon – Toplam 8 Bölüm

Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanacak dizi, Jake Epping isimli bir öğretmeninin, zamanda yolculuk yaparak John F. Kennedy suikastini engellemeye çalışmasını konu alıyor. J.J Abrams’ın öncülüğünde gerçekleşecek dizinin başrolünde ise Jake rolüyle James Franco var.

The Lost Room / Kayıp Oda

IMDB 8.0 ve üzeri En iyi Yabancı Mini Diziler

The Lost Room / Kayıp Oda

IMBD  8.3

Yapımı: 2006 – ABD

Tür: Aksiyon, Fantastik, Gizem, Bilim-Kurgu

Yönetmen : Craig R. Baxley

Senaryo : Laura Harkcom, Christopher Leone

Yapımcı Richard Hatem,  Laura Harkcom

Oyuncular : Peter Krause, Julianna Margulies, Kevin Pollak

Toplam Bölüm Sayısı : 1 Sezon – Toplam 3 Bölüm

Dizi bir oda ve bu odadaki olağandışı güçlere sahip günlük objeler etrafında geçmektedir.

1960`lı yıllarda, Chicago ve Los Angeles arasındaki 66. karayolu üzerinde binlerce odası olan yüzlerce motel bulunuyordu. Bir gün Sunshine Motel`inde meydana gelen bilinmeyen bir olay, sıradan şeyleri merak uyandıran şeyler haline dönüştürdü.

Sunshine Moteli`ndeki 10 numaralı odada bulunan bir çift makas, bir tarak ve buna benzer diğer nesneler, o gün sebebi açıklanamayacak bir şekilde benzersiz bazı özellikler kazandı. Onları sıradan nesneler olmaktan çıkarıp yok edilemez nesneler haline getiren özellikler.

The Night Manager

IMDB 8.0 ve üzeri En iyi Yabancı Mini Diziler

The Night Manager

IMBD  8.2

Yapımı: 2016 – ABD, İngiltere

Tür: Dram, Casusluk, Gerilim,  Polisiye

Yönetmen : Susanne Bier

Senaryo :  David Farr , John Le Carré

Yapımcı : Khadija Alami , Susanne Bier , Simon Cornwell

Oyuncular :  Tom Hiddleston, Hugh Laurie, Olivia Colman

Ödüller: En iyi erkek oyuncu (mini dizi) (74. Altın Küre Ödülleri-2017)

Toplam Bölüm Sayısı : 1 Sezon – Toplam 6 Bölüm

Toplam İzleme Süresi: Her bölüm 60 dakika

Gerilimi bol bir casusluk dizisi olan The Night Manager, eski bir İngiliz askeri, şimdilerde geceleri lüks bir otelde denetimci olarak çalışan Jonathan Pine’ı merkezine alıyor.

Pine, bir gün Sophie isminde Fransız-Arap bir kadınla tanışır. İyice yakınlaştığı Sophie kendisine karanlık bir silah taciri ve İngiliz istihbaratına karşı olanlarla çalışan Richard Onslow Roper hakkında bilgi verir. Sophie’nin ihaneti üzerine Roper onu öldürür. Bunun üzerine Pine, İngiliz istihbarıtıyla anlaşır ve Roper’ın bölgesine sızarak casusluk yapmaya başlar.

A Young Doctor’s Notebook

IMDB 8.0 ve üzeri En iyi Yabancı Mini Diziler

A Young Doctor’s Notebook

IMBD  8.0

Yapımı 2012 – İngiltere

Tür Dram , Komedi

YönetmenAlex Hardcastle

SenaryoShaun Pye,  Alan Connor,  Mark Chappell

YapımcıYvonne Sellins

Oyuncular : Adam Godley, Daniel Radcliffe, Jon Hamm

Toplam Bölüm Sayısı : 2 Sezon 4+4 Toplam 8 Bölüm

Toplam İzleme Süresi: Her bölüm 30 dakika

A Young Doctor’s Notebook Mad Men’in sevilen aktörü Jon Hamm ile Harry Potter Daniel Radcliffe’yi aynı projede buluşturuyor. Dizi, Rus edebiyatının en güçlü isimlerinden Mikhail Bulgakov’un mini öykülerinden uyarlama. Rus devriminin yeni yeni ortaya çıkmaya başladığı bir dönemde (1900′lerin başları), küçük bir köyde doktorluk yapan Vladimir Bomgard’ın hikayesini anlatıyor.

Doktor, modern çağa yeni girmeye hazırlanan bu köyde, batıl inançlı hastalarla uğraşmakla kalmayıp, aynı zamanda kendi kariyer planını da sürekli olarak kafasında kurmaktadır. Bu karakterin orta yaşlı halini Hamm, genç halini ise Radcliffe canlandırıyor. Her ne kadar ikili aynı karakterin, farklı yaşlardaki hali olarak karşımıza çıkacak olsa da ikisinin karşılıklı sahneleri de mevcut.

And Then There Were None

IMDB 8.0 ve üzeri En iyi Yabancı Mini Diziler

And Then There Were None

IMBD  8.0

Yapımı 2015 – İngiltere  

Tür Dram , Gizem , Korku , Suç

Yönetmen Craig Viveiros,  Rebecca Keane

SenaryoSarah Phelps

YapımcıAbi Bach

Oyuncular :  Catherine Bailey, Charles Dance, Douglas Booth

Toplam Bölüm Sayısı : 1 Sezon – Toplam 3 Bölüm

1939’da Avrupa savaşın eşiğindeyken on yabancı Güney İngiltere Devon sahili yakınlarındaki ıssız bir ada olan Zenci Adası’na davet edilir. Bu kişilerin anakarayla ilişkileri kesilmiştir ve cömert ev sahipleri Bay ve Bayan U.N. Owen ile hiç tanışmamışlardır. Ardından davetliler korkunç cinayetlerle suçlanır. Grubun üyeleri tek tek ölürken hayatta kalanlar katilin aralarından biri olduğunu fark edip birbirlerine düşman olmaya başlar. Peki katil onlardan biri midir?

Hatfields & McCoys

IMDB 8.0 ve üzeri En iyi Yabancı Mini Diziler

Hatfields & McCoys

IMBD :  8.0

Yapımı:   2012 – ABD

Tür Dram , Romantik , Tarih , Western

YönetmenKevin Reynolds

SenaryoBill Kerby,  Ted Mann,  Ronald Parker

Oyuncular: Kevin Costner, Bill Paxton, Joe Absolom

Ödüller:  En İyi Erkek Oyuncu (mini dizi) (64. Emmy Ödülleri-2012), En İyi Erkek Oyuncu (70. Altın Küre Ödülleri-2013)

Toplam Bölüm Sayısı : 1 Sezon – Toplam 3 Bölüm

Toplam İzleme Süresi: Her bölüm ortalama 90 dakika.

Kevin Costner’ın rol aldığı çarpıcı bir western dizisi…

Bu dizi Amerikan tarihinin en çok bilinen kan davasını konu alıyor. Yani kurgu değil, tamamen gerçek bir hikayeye dayanıyor. Yaklaşık 30 yıl süren bu kan davasının baş aktörleri yapıma da ismini veren Hatfield ve McCoy aileleri.

1860’ların başı. Kuzey Amerika’nın doğusunda West Virginia ile Kentucky eyaletlerini birleştiren sınırın iki kıyısında iki aile… Amerikan İç Savaşı sırasında yan yana savaşırken, bir dizi incir çekirdeğini doldurmayacak olay sonucu yükselen nefret dalgası, iki ailenin çatışmaya başlamasına ve iki tarafın da inanılmaz kayıplar vermesine neden oluyor. 30 yıla yayılan bu kanlı hikayede domuz hırsızlığından, kelle başına konan ödüllere, iki ailenin çocukları arasındaki yasak aşklardan, akıl hastanesini boylamaya kadar her vukuat mevcut. Senaryo olsa inanmakta zorluk çekeceğimiz türden olayların yakın geçmişte yaşanmış olması, intikam duygusunun bir arada tuttuğu insanların grup psikolojisiyle neler yapabileceğini de biraz ürpererek izlememize yol açıyor.

Bu yazımızda IMDB 8.0 ve üzeri En iyi Yabancı mini diziler sıralaması yaparak bir solukta oturup izleyeceğiniz, tek sezonluk harika mini dizileri tanıttık.

Buradaki yazımızda IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 yabancı dizi sıralamasınada bakabilirsiniz.